Wprowadzenie
Poradnik
Co nowego?
Jednostki
Żołynia Mod 00'

English
Polski

Poradnik

1. Ogólne
Zalecany poziom trudności gry - średni.

Aby zaalarmować OSP, zaznaczamy syrenę. Zobaczymy kilka komend.
1. Powrót strażaków do domu.
2. Uruchomienie syreny w OSP.
3. Dźwięk syreny podbliskiej OSP
4. Światło w remizie
5. Otwarcie/zamknięcie dachu



Jeżeli zaznaczymy stację selektywnego wybierania, zobaczymy komendy dźwiękowe. Każda imituje rozmowy dyspozytora podczas akcji. Tak też jak mamy pożar auta, naciskamy pożar auta, gdy pali nam się budynek naciskamy budynek itp.



Gdy już zaalarmujemy OSP, w pierwszej kolejności otwieramy bramy. W tym celu wybieramy nieubranego strażaka, najeżdżamy kursorem na samochód, przed którym stoi brama i trzymając lewy shift klikamy na niego. Tak samo robimy, jak chcemy zamknąć bramę. Następnie ubieramy się w nomex. W tym celu po prostu naciskamy nieubranym strażakiem na samochód GBA albo SLRt.



Jeżeli ubierzemy się przy samochodzie SLRt, zostanie otworzona roleta. Przed wyjazdem musimy ją zamknąć. W tym celu zaznaczamy samochód i klikamy na któregoś ze strażaków.



Przed wyjazdem musimy oczywiście włączyć silnik za pomocą komendy 3. Za pomocą komendy 1 możemy wyjechać GBA przed garaż. Komenda 2 służy do sprawdzenia poziomu wody w zbiorniku.



Jeżeli chcemy wyjechać samochodem SLRt, musimy najpierw wyjechać przed garaż samochodem SLOp.



Aby zamknąć skrytki w wozie, kilkamy na wóz, a następnie na któregoś ze strażaków.



Komenda 1 służy do wysunięcia masztu oświetleniowego w samochodzie. Komenda 2 to fala świetlna, która pozwala na zawracanie samochodów, a komenda 3 służy do ubrania dwóch strażaków będących w samochodzie w AODO.



Po powrocie strażaków do remizy musimy ich rozebrać. W tym celu naciskamy na strażaka, kilkamy na komendę 1 i klikamy na samochód GBA lub SLRt. Następnie możemy rozebranymi strażakami zamknąć bramy i odesłać strażaków do domów. Nie należy tego robić w trakcie zamykania bram, bo nie zostaną w całości zamknięte.



Czas oczekiwania pomiędzy misjami może być długi. Pozwala to na powrót strażaków do remizy po większym pożarze (jest to mod OSP, więc akcje nie mogą być jedna po drugiej). Po powrocie do remizy ustawiamy prędkość gry na maksymalną i czekamy.

2. Wyposażenie
1. Deska ortopedyczna. Możemy użyć jej na poszkodowanym.
2. Tłumica. Służy do gaszenia pożarów traw.
3. Sorbent. Służy do zasypywania plam oleju.
4. Miotła. Służy do zamiatania zasypanych plam oleju oraz gałęzi w wezwaniu do powalonego drzewa.
5. Nóż do szyb. Za jego pomocą możemy usunąć szyby w zakleszczonym samochodzie.



1. Hooligan. Zastępuje on topór strażacki.
2. Wytwornica piany średniej. Dzięki niej gaszony obiekt zostanie zalany pianą.
3. Przenośny maszt oświetleniowy.
4. Włączenie/wyłączenie poboru powietrza z butli. Gdy go włączymy, będziemy słyszeć jak strażak oddycha. W zakładce z ekwipunkiem pojawi się ikona wskazująca poziom powietrza w butli.
Aby odłożyć wyposażenie, zaznaczamy strażaka i klikamy na wóz. Strażak podejdzie do samochodu i odłoży sprzęt. Jeżeli chcemy odłożyć wąż musimy trzymać lewy shift.



3. Pożar
Aby w ogóle móc gasić, musimy włączyć w samochodzie autopompę. Jeżeli podłączyliśmy wąż do samochodu, wybieramy wolnego strażaka i klikamy nim na wóz. Podejdzie on do skrytki z autopompą i ją uruchomi. Jeżeli odejdziemy strażakiem od niej, automatycznie się wyłączy.
Aby ubrać lub zdjąć AODO, wybieramy strażaka, a następnie klikamy na wóz trzymając lewy shift. Następnie możemy włączyć pobór powietrza z butli. Pojawi nam się wtedy ikona poziomu powietrza. Aby doładować butlę, możemy ją zdjąć i założyć nową lub wezwać samochód SPgaz. Gdy wybierzemy strażaka z butlą i klikniemy na "pegazie", podejdzie on do samochodu i doładuje powietrze. Powietrze w butli schodzi, ale robi to wolno i co 20%, czyli jak mamy 100% powietrza, to po jakimś czasie zamieni się ono na 80%, potem 60% itp.



Każdy samochód ma swój własny poziom wody w zbiorniku. Aby nie spadł do zera, musimy podłączyć zasilanie wodne. Mozemy to zrobić z hydrantu, jeżeli jest w pobliżu. W tym celu podłączamy wąż do hydrantu i następnie do wozu. Następnie musimy wybrać strażaka i kliknąć na hydrant, co spowoduje jego odkręcenie. Gdy chcemy odpiąć zasilający wąż od samochodu, musimy najpierw zakręcić hydrant. Robi się to w sposób analogiczny do odkręcania. Mozemy również zrobić zasilanie z innego wozu gaśniczego. Wykonuje się to w taki sam sposób, jak przy użyciu hydrantu.



Jeżeli chcemy gasić pianą, musimy wyposażyć strażaka w AODO. Następnie podpinamy wąż do wozu i wybieramy z ekwipunku wytwornicę pianową. Teraz gdy zaczniemy zaczniemy gasić na przykład samochód, pojawi się pod nim piana. Musimy jednak kazać strażakowi gasić. Jeżeli zacznie on gaszenie samochodu automatycznie, piana się nie pojawi.



Komenda 1 służy do rozstawienia rozdzielacza, zaś komenda 2 do położenia węża, dzięki czemu możemy do niego podłączyć kolejny odcinek. Podnieść rozdzielacz lub wąż możemy tylko typem strażaka, który rozdzielacz bądź wąż postawił. Tak więc jeżeli postawiliśmy rozdzielacz strażakiem z AODO, musimy go podnieść strażakiem z AODO, a jak położyliśmy wąż strażakiem bez AODO, musimy go podnieść strażakiem bez AODO.



Aby podłączyć wąż do wozu, należy klikać na kabinę. W niektórych wozach podłączenie może być niemożliwe poprzez klikanie na zabudowę.

4. Zdarzenia drogowe
Jeżeli mamy wypadek drogowy, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest odpięcie akumulatorów w samochodach. W tym celu zaznaczamy strażaka i klikamy na wrak. Jeżeli samochód jest zakleszczony, możemy usunąć w nim szyby za pomocą noża do szyb.



Jeżeli podczas wypadku mamy do czynienia ze zmarłą osobą, powinniśmy wybrać lekarza lub ratownika medycznego i kliknąć na nią. Ciało zostanie okryte czarnym workiem. Dzięki temu nie będziemy mieli misji nieudanej w przypadku wypadków drogowych. Następnie możemy zabrać ciało za pomocą samochodu firmy pogrzebowej.



Jeżeli mamy wezwanie do plamy oleju, należy usunąć plamę i zabrać zepsuty samochód. Jeżeli mamy powalone drzewo, należy je usunąć za pomocą piły łańcuchowej, sprzątnąć gałęzie miotłą i zabrać lawetą stojący obok drzewa samochód.





Uwaga Przy wezwaniach do powalonego drzewa, plamy oleju oraz kolizji drogowych nie należy zwracać uwagi na znacznik pokazujący liczbę poszkodowanych. Samochodów przy tych zdarzeniach nie da się rozciąć, należy je po prostu zabrać lawetą. Oto zdarzenia będące nie wypadkami drogowymi, lecz kolizjami. W ich przypadku nie da się rozciąć samochodów, należy odpiąć akumulatory, usunąć rozlane płyny i zabrać wraki lawetami:







Przy wezwaniu do potrącenia pieszego również nie należy sugerować się liczbą poszkodowanych. Samochodu też nie da się rozciać, należy pomóc osobie potrąconej, a samochód zabrać lawetą.



Linki

















Download






Filmy









Żołynia z lotu ptaka


 
 
 
 
 
 
OSP Żołynia Modification by Piotr Pawlikowski